paliki drewniane do drzew i drzewek

Paliki drewniane - kontakt

tel. 512 134 564

mail:

info@palikidrewniane.pl

dane firmy:

Frelon Michał Szerszeń

Dąbrowa Jastrzębska 52

26-631 Jastrzębia

Paliki do drzew i drzewek

paliki do drzewek

Paliki drewniane do sadu

Paliki drewniane do winnic

Paliki sosnowe

Paliki do drzew i drzewek – jaka wielkość?

Najczęściej stosowane są indywidualne podpory drzewek. Zaletą takiego rozwiązania jest niezbyt wysoki koszt oraz relatywna łatwość montażu. Wadą jest to, że przy mocnym podmuchu wiatru, złamanie podpory powoduje pociągnięcie za sobą drzewa i jego złamanie.

Paliki pod drut – to paliki cieńsze o średnicy od 4 do 6cm. Są one podstawą konstrukcji prowadzącej drzewka. Najbardziej popularne długości to 2,5 oraz 3 metry.

Paliki samoistne powinny mieć większa średnicę – przynajmniej 6-8cm lub 8-10cm. Należy pamiętać, że pale instaluje się jak najbliżej drzewa, choć nie bliżej niż 10cm aby umożliwić jego proste prowadzenie.

Mocowanie pala powinno być wykonane od strony, z której najczęściej wieje wiatr (w Polsce jest to najczęściej strona zachodnia).

Alternatywnym rozwiązaniem są podpory całorzędowe wykonywane z grubszych pali, rzadziej rozmieszczonych (w rzędach drzew w odległości średnio od 6 do 10 metrów). Słupy brzegowe powinny być wyjątkowo starannie osadzona, gdyż stanowią o stabilności całej konstrukcji. Częstą praktyka jest stosowanie grubszych pali na brzegach. Jeżeli odpowiednio zaplanujemy całą konstrukcję, to oprócz stabilizacji drzewek będziemy mogli na tych samych słupach wykonać zabezpieczenie przeciwgradowe, przeciwdeszczowe lub zabezpieczenie przed ptactwem. Taka konstrukcja powinna być dostosowana do docelowej wielkości drzew oraz wielkości maszyn używanych do pielęgnacji sadu oraz zbioru. Do tego celu wykorzystuje się słupy 5 metrowe o średnicy 10-12 lub 12-14cm.